Historie obce Unčín

Unčín se rozkládá v rekreační oblasti po obou březích horního toku řeky Svratky. Název obce snad pocházel od osobního jména Unka, Unča.

Znak a vlajka obce:

Uncin-ZNAK
Uncin-VLAJKA

Unčín náležel v roce 1379 Arklebovi z Kunštátu a ze Skla a jeho Synu Heraltovi. Šlo o panství skalské čili jimramovské, které drželi páni z Kunštátu do roku 1459. V letech 1459 - 1588 patřil Unčín Pernštejnům, po Bílé hoře se dostal se zbožím dalečínským ke kunštátskému panství. Poddaní platili v roce 1750 vrchnosti o sv. Jiří 3 zl. 58 a 1/4 kr. a o sv. Václavě totéž, jiné činže pak 3 zl. 55 kr. Předali 45 liber lnu, dávali ovsa 20 měr, kuřat 40, vajec 145. Osm sedláků robotovalo týdně 3 dny se dvěma koňmi a čtvrt roku týdně ještě tři dny pěšky jednou osobou. Jeden podsedník pak týdně tři dny pěšky a čtvrt roku dvojnásob, jeden chalupník týdně 2 dny pěšky a čtvrt roku dvojnásob.

Obec dříve používala pečeť dalečínskou. Vyobrazení novější pečetě přinášíme.

Řeka Svratka poskytovala obyvatelům od nepaměti obživu. Stával zde mlýn s pilou a obchod s dřívím. Podniky byly už počátkem 20. století elektricky osvětleny. Proslulý dřevěný krytý most byl po 2. světové válce zbourán, takže jedinou zajímavou stavbou v obci zůstal mlýn z roku 1920.

Při jarním tání bývá Unčín téměř každoročně ohrožován bariérou ledových ker a následnou záplavou.Při silnici k Ubušínku připomíná památník smrt Jana Dobiáše a Františka Kováře dne 6. května 1945. Byli zastřeleni ustupující německou armádou.

V obci pracuje pila a vyhlášená pekárna, v níž lze zakoupit výtečné pečivo. Hotel Horácko nabízí kromi stravování i 30 lužek k ubytování.